Nastavení lyžařského vázání

Právě máte před sebou jednoduchý nástroj pro výpočet nastavení lyžařského vázání na základě váhy, výšky, věku, zkušeností a velikosti boty lyžaře. Výpočet vychází z metody uvedené v tomto článku.

Kalkulačka slouží jen pro orientaci, aby lyžař věděl, jak bude mít pravděpodobně nastaveno lyžařské vázání, pokud navštíví servis, který seřizuje vázání pouze na základě tabulek a výpočtu. Při nastavení vázání svépomocí nese veškerá rizika lyžař sám. Obzvlášť může být problematické nastavování vázání svépomocí v případě, že lyžař uzavřel úrazové pojištění. Při likvidaci pojistné události totiž může pojišťovna vyžadovat osvědčení o odborném seřízení vázání v servisu. Nicméně nejlepší je navštívit servis, který disponuje specializovaným strojem na seřízení. V "obyčejném" servisu, který nastavuje sílu pouze na základě výpočtu totiž kromě informací, které získáte na této stránce a pár otočení šroubovákem, zaplatíte pouze za ten "papír", že Vám vázání seřídil odborník.

cm
Kg
let

Typ lyžaře

Typ 1

Opatrný lyžař jezdící bez rizika na bezpečných svazích s malým až středním sklonem. Ovládá základy lyžařské techniky. Sem patří začátečníci a středně pokročilí lyžaři.

Typ 2

Sportovní lyžař, středně pokročilý s dobrým základem lyžařské techniky a dobrou kondicí.

Typ 3

Rychlý a agresivní lyžař na těžkých svazích se středním až velkým sklonem.

Některé zdroje uvádějí ještě Typ 3+ a Typ 1-. To proto, že na základě individuálního posouzení (např. prohlášení lyžaře, že jezdí opravdu dobře a rychle) mohou pracovníci servisu výsledné nastavení ještě o půl stupně zvýšit nebo naopak snížit.

Velikost boty

Velikost lyžařské boty je délka skeletu (celé boty) v mm. Bývá uvedena na botě (většinou z boku na patě) nebo si ji jednoduše změřte.

DIN

DIN je jednotná kalibrovaná stupnice nastavení vypínacích sil, která platí pro všechna vázání od začátku 80. let. Nastavení DIN je nejdůležitější bezpečnostní prvek lyžařského vázaní. Označení je zkratka pro Deutsche Industrie Normen, německou průmyslovou organizaci odpovědnou za stanovení norem pro vydání závazného nastavení.

Další podobné kalkulačky pro srovnání naleznete zde:
http://www.dinsetting.com/
http://www.kstst.sk/pages/lyze/viazanie.htm
http://www.filesland.com/dincalculator/
http://www.rosswalker.co.uk/din_setting/

Kam na hory

Zlevněné pobyty na Šumavě
Zlevněné pobyty v Krušných horách
Zlevněné pobyty v Krkonoších
Zlevněné pobyty v Jizerských horách
Zlevněné pobyty v Orlických horách
Zlevněné pobyty v Jeseníkách
Zlevněné pobyty v Beskydech